PLN - Polski złoty
CHF
4,39
poniedziałek, 27 maja, 2024

Frankowicze nokautują banki. Kancelarie frankowe podają dane za 2023 rok.

Ile spraw frankowych wygrali kredytobiorcy w pierwszym półroczu tego roku? Znane są już szacunkowe dane z sądów okręgowych i apelacyjnych, zebrane przez jedną z kancelarii prawnych. Te szacunki są niezwykle korzystne dla frankowiczów: pokazują dobitnie, że szanse banków na oddalenie złożonego przez klienta powództwa o stwierdzenie nieważności umowy czy o zapłatę są minimalne. Instytucje te przegrywają z kretesem, i choć trudno w to uwierzyć, statystyki są dla nich jeszcze bardziej druzgocące niż w 2022 roku. Jak prezentują się najnowsze dane z sądów i ile spraw o franki rozpatrzono w kraju w całym minionym półroczu?

  • 8,1 tys. spraw o kredyty frankowe rozpatrzyły krajowe sądy w okresie styczeń – czerwiec 2023 roku. To dwa razy więcej niż rok wcześniej
  • Aż 97,2 proc. zapadłych wyroków to decyzje korzystne dla kredytobiorców. 96,5 proc. spośród orzeczeń wydanych po myśli frankowiczów to stwierdzenia nieważności umowy
  • O ponad 100 proc. rdr wzrosła liczba prawomocnych wyroków w sprawach o franki: w I półroczu tego roku było ich łącznie 1611, rok wcześniej 652
  • Frankowicze wygrywają prawomocnie już 99,3 proc. spraw sądowych, a linia orzecznicza nigdy nie była bardziej prokonsumencka niż teraz. To najlepszy możliwy czas na unieważnienie umowy i pozbycie się wadliwego zobowiązania oraz odzyskanie nienależnie spełnionych na rzecz banku świadczeń.

Sądy wydają coraz więcej orzeczeń w sprawach o franki. W 97,2 proc. przypadków z korzyścią dla kredytobiorców

Linia orzecznicza w sprawach o franki jeszcze nigdy nie była tak jednolita jak w 2023 roku: banki nie mają już właściwie szans w sądach, o czym świadczą aktualne statystyki, zebrane przez kancelarię frankowe. Zawarto w nich wiele cennych informacji, nie tylko o liczbie wyroków, w tym tych prawomocnych, wydanych przez polskie sądy, ale również o wyniku procesów. Statystyki są nieubłagane dla sektora bankowego: w całym I półroczu 2023 roku krajowe sądy wydały co najmniej 8129 wyroków w sprawach o franki, w tym aż 7904 z nich to decyzje korzystne dla kredytobiorców. Tym samym banki przegrywają 97,2 proc. postępowań sądowych. Podmioty te odniosły sukces w ok. 2,5 proc. przypadków, z kolei w 0,3 proc. spraw sąd przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Niezwykle ciekawy jest rozkład wyroków wśród tych pozytywnych dla kredytobiorców. Jak często obecnie sądy zasądzają nieważność umowy kredytowej, pociągającą za sobą wzajemne rozliczenia stron? Ze statystyk za okres styczeń – czerwiec br. wynika, że aż 96,5 proc. prokonsumenckich orzeczeń to stwierdzenie nieważności umowy. Odfrankowienia są już rzadkością – w całym pierwszym półroczu sądy zasądzały je jedynie 276 razy, co stanowi 3,5 proc. korzystnych wyroków. Jeszcze ciekawiej wygląda statystyka w przypadku wyroków prawomocnych, których w I półroczu br. wydano 1611. Spośród nich aż 99,3 proc. to orzeczenia korzystne dla frankowiczów. Oznacza to, że negatywna dla konsumenta decyzja, wydana w sądzie pierwszoinstancyjnym, z dużą dozą prawdopodobieństwa może zostać zmieniona przez sąd apelacyjny.

Na uwagę zasługuje też wzrost wydawanych orzeczeń, tych z obu instancji i tych w samej apelacji. Ogólna liczba wydawanych wyroków wzrosła rok do roku o ponad 100 proc.: w I półroczu roku ubiegłego sądy wydały łącznie 4041 orzeczeń, w tym 97 proc. z korzyścią po stronie frankowicza. Z kolei rok wcześniej były to… zaledwie 703 orzeczenia, i znów frankowicze mieli podobną skuteczność – na poziomie 97 procent. Czy w przyszłym roku statystyka znów poprawi się w podobny sposób i sądy zdołają wydać w 6 miesięcy kilkanaście tysięcy orzeczeń? Nie jest to wykluczone, zwłaszcza po czerwcowym wyroku TSUE w sprawie C-520/21, po którym stało się jasne, że bankom nie należy się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.

Subskrybuj nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

O ponad 100 proc. poprawiła się również liczba wydanych prawomocnych wyroków. W I półroczu 2022 roku wydano ich łącznie 652, co już wtedy było zawrotną liczbą. Wówczas skuteczność kredytobiorców w sądach była tylko nieznacznie niższa niż w 2023 roku – szacowano ją na 98,5 proc. Podane statystyki dobitnie udowadniają, że kredytobiorca, który idzie do sądu po unieważnienie kredytu frankowego, wcale nie ponosi w związku z tym wielkiego ryzyka – wbrew temu, co głoszą banki, zachęcające do pozasądowych ugód i konwersji spornych umów na złotówki.

Frankowicze doskonale rozumieją, że polubowne dogadywanie się z bankiem nie przyniesie im nawet połowy korzyści, które są do ugrania w sądzie, dlatego na masową skalę formułują pozwy i żądają eliminacji swoich wadliwych kontraktów z obrotu prawnego. Doskonale widać to po statystykach najlepszych kancelarii frankowych w kraju, które notują rekordy w unieważnianiu umów pseudowalutowych. Popularne kancelarie adwokackie już opublikowały swoje wyniki za pierwszy kwartał – mają się czym chwalić, czego dowód publikujemy poniżej.

409 wygranych w I półroczu 2023 roku: Kancelaria adwokata Pawła Borowskiego znów w ścisłej czołówce

Kancelaria prowadzona przez adwokata Pawła Borowskiego ma siedzibę we Wrocławiu, ale działa na terenie całego kraju, masowo uzyskując dla swoich klientów unieważnienia umów (podmiot ma na tym polu wieloletnie sukcesy, czego dowodem jest niemal 1000 wyroków wydanych w sprawach prowadzonych przez tę kancelarię). W całym pierwszym półroczu kancelaria adwokata Pawła Borowskiego uzyskała 409 korzystnych orzeczeń. Najlepszym miesiącem był kwiecień, gdy klienci podmiotu wygrali z bankami łącznie 80 spraw, w tym 31 prawomocnie.

407 wygranych w 6 miesięcy: Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni pokazuje swoje sukcesy

Kancelaria Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni to warszawski podmiot wyspecjalizowany w sprawach przeciwko bankom, który jest obecny na rynku od wielu lat, i przez ten czas dał się poznać jako jeden z najskuteczniejszych w Polsce. Statystyki za I półrocze 2023 roku tylko to potwierdzają: kancelaria wygrała w tym okresie z bankami 407 spraw, w tym 76 prawomocnie. Kancelaria odniosła najwięcej sukcesów przeciwko mBankowi (76 orzeczeń), PKO BP (60 orzeczeń) i Millennium Bankowi (58 wyroków), czyli najczęściej pozywanym kredytodawcom w kraju. Kancelaria ma ponadto w swoim portfolio świeże wyroki przeciwko takim podmiotom jak Raiffeisen Bank (53 orzeczenia), BPH S.A. (37 orzeczeń), Santander Bank (27 orzeczeń) czy Getin Bank (27 orzeczeń). Najwięcej prawomocnych wyroków kancelaria uzyskała w marcu 2023 roku – było ich aż 22, podczas gdy ogólna liczba korzystnych orzeczeń w tym miesiącu to 74. Co ciekawe, kancelaria uzyskała już łącznie ponad 1000 wyroków w sprawach o franki, uwalniając swoich klientów od skrajnie abuzywnych zobowiązań i przynosząc im gigantyczne korzyści.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze