PLN - Polski złoty
CHF
4,38
piątek, 19 lipca, 2024

Frankowicze w 2022 r. składają ok 180 pozwów dziennie tylko w Warszawie. Statystyki zachęcają

Ubiegłoroczny rekord dotyczący liczby nowych pozwów składanych przez Frankowiczów wydawał się nie do pobicia. Okazuje się, że rok 2022 może przynieść jeszcze bardziej rewelacyjne rezultaty. Z dokumentacji sądowej wynika, że do tzw. wydziału frankowego, czyli XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie w ciągu dwóch tygodni bieżącego roku (od 1 do 14 stycznia 2022) trafiło 1660 nowych spraw frankowych. Biorąc pod uwagę ilość dni roboczych w tym okresie daje to około 180 pozwów frankowych dzienne. Jeśli ta tendencja utrzyma się, to do końca roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynie około 45 tys. nowych pozwów.

Uwzględniając fakt, że inne sądy w kraju odnotowały w 2021 r. trzycyfrowy procentowy wzrost nowych spraw frankowych (m.in. Gliwice – 752% więcej pozwów w porównaniu z rokiem poprzednim, Ostrołęka – wzrost o ponad 591%, Siedlce – ponad 430%, a także inne miasta), a do sądów poza Warszawą wpłynęło blisko 60% wszystkich pozwów frankowych, to w 2022 roku w skali kraju przybyć może łącznie nawet 100 tys. nowych spraw.

Na większe zainteresowanie Frankowiczów procesowaniem się z bankami wpływają mało atrakcyjne ugody i brak zaufania do banków, drogi frank, wysoki poziom WIBOR oraz bardzo korzystne statystyki wyroków. Według danych z Nawigatora SBB, w IV kwartale 2021 roku Frankowicze wygrali łącznie w dwóch instancjach 1926 postępowań, a przegrali tylko 27, co daje blisko 99% korzystnych wyroków.

Do wydziału frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie w 2022 roku wpływa 180 pozwów frankowych dziennie

Od początku funkcjonowania, tj. od kwietnia 2021 roku, wydział frankowy w Sądzie Okręgowym w Warszawie bije rekordy popularności. Kredytobiorcy wybierają ten sąd ze względu na lokalizację w Warszawie central większości banków, ale także doborowy skład sędziowski, liczący 19 najbardziej doświadczonych sędziów w dziedzinie kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty.

Prawnicy często doradzają klientom, aby kierowali pozwy właśnie do warszawskiego sądu, bo sprawy są tam prowadzone sprawnie, wyroki zapadają szybko i są w zdecydowanej większości korzystne dla Frankowiczów. Ubiegłoroczne oficjalne statystyki podane przez SO w Warszawie wskazywały, że miesięcznie do wydziału frankowego wpływa od 1600 do 2100 nowych spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych kursem obcej waluty. Na przestrzeni siedmiu miesięcy ilość nowych pozwów frankowych wpływających do tego wydziału przedstawiała się następująco:

  • kwiecień 2021 – 1865 nowych spraw
  • maj 2021 – 1725 nowych spraw
  • czerwiec 2021 – 1604 nowe sprawy
  • lipiec 2021 – 2139 nowych spraw
  • sierpień 2021 – 2031 nowych spraw
  • wrzesień 2021 – 1677 nowych spraw
  • październik 2021 – 1835 nowych spraw

Tymczasem treść raportu z losowania sędziów w wydziale frankowym, do którego dotarliśmy wskazuje, że w dniu 14.01.2022 roku przydzielano tam sędziom już 1660 sprawę frankową w bieżącym roku. Oznacza to, że w pół miesiąca wydział frankowy zanotował przyrost spraw zbliżony do miesięcznych wyników z ubiegłego roku. Dziennie wpływa już do wydziału frankowego 180 nowych spraw. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w samym Sądzie Okręgowym w Warszawie do końca roku może przybyć nawet 45 tys. pozwów.

 

W 2022 roku Frankowicze jeszcze chętniej będą pozywać banki

Tendencja wzrostowa jeżeli chodzi o liczbę pozwów składanych przez Frankowiczów z pewnością się utrzyma w kolejnych miesiącach 2022 roku. Kredytobiorcy ostrożnie podchodzą do ugód proponowanych przez banki. Według zapowiedzi KNF, miały to być atrakcyjne propozycje przewalutowania kredytu, tymczasem ugody są mało korzystne dla kredytobiorców.

W zamian za pozbycie się ryzyka walutowego i nieznaczną obniżkę salda zadłużenia, kredytobiorca w wyniku ugody przejmuje na siebie ryzyko wzrostu stóp procentowych. Przy obecnej polityce monetarnej i regularnych podwyżkach stóp procentowych, umorzenie części zadłużenia kredytobiorcy bank szybko zrekompensuje sobie w ratach, bo na skutek wzrostów wskaźnika WIBOR znacznie urośnie część odsetkowa.

Przeczytaj: Unieważnienie kredytu we frankach – czy każdy kredyt można unieważnić?

Przed październikową pierwszą podwyżką stóp przez RPP wskaźnik WIBOR 3M, stosowany jako podstawa oprocentowania kredytów złotowych, wynosił 0,25%, a obecnie jego wartość to  2,77%. Nie jest to jeszcze maksimum, bo NBP zapowiada kolejne podwyżki stóp w Polsce. Frankowicze są coraz bardziej świadomi, że przekształcenie kredytu frankowego w złotowy na proponowanych przez banki warunkach i w obecnych realiach gospodarczych może być skrajnie nieopłacalne. Można podejrzewać, że w 2022 roku będą zatem wybierać pozwy zamiast ugód.

Niektórych kredytobiorców do podjęcia kroków prawnych może skłonić bardzo wysoki kurs franka. Przez ostatnie miesiące 2021 roku kurs CHF oscylował wokół poziomu 4,50 zł. Na początku bieżącego roku złotówka nieznacznie umocniła się i kurs CHF spadł do obecnego poziomu 4,33 złotego. Jest to jednak pułap znacznie przekraczający niegdysiejszą barierę psychologiczną 4 zł. Prognozy kursu franka na rok bieżący nie są optymistyczne – nie ma co liczyć na to, że szwajcarska waluta stanieje. Może to być kolejna motywacja do składania pozwów przez niezdecydowanych dotąd kredytobiorców.

Do pozywania banków zachęcają jednak przede wszystkim rewelacyjne statystyki wyroków, z których wynika że w IV kwartale 2021 roku Frankowicze wygrali blisko 99% spraw sądowych.

Rewelacyjne statystyki wyroków w końcówce 2021 roku

Opublikowane przez stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) statystyki dotyczące wyroków w sprawach frankowych wskazują na dwie ważne tendencje w końcówce ubiegłego roku. W IV kwartale zapadło ponad dwukrotnie więcej wyroków w sprawach frankowych (łącznie w dwóch instancjach sądy wydały 1953 wyroki) w porównaniu do poprzedzającego III kwartału (łącznie w dwóch instancjach zapadło 945 wyroków). To zapewne efekt przyspieszenia procedowania spraw przez sądy po zakończonym wyczekiwaniu na podjęcie przez Sąd Najwyższy kompleksowej uchwały w sprawach frankowych.

Zobacz: Ile będzie trwał proces frankowy w 2022 r.

Kolejny wniosek, jaki płynie ze statystyk stowarzyszenia SBB, to rewelacyjny odsetek spraw wygranych przez Frankowiczów. W IV kwartale kredytobiorcy frankowi wygrali 1583 sprawy w pierwszej instancji oraz 343 sprawy w drugiej instancji. Ilość spraw wygranych przez banki w tym samym okresie to: 18 w pierwszej instancji i 9 w drugiej instancji. Z prostej arytmetyki wynika, że Frankowicze pokonali banki w blisko 99% spraw.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze