PLN - Polski złoty
CHF
4,76
poniedziałek, 25 września, 2023

JUŻ JEST WYROK TSUE C-520/21 – FRANKOWICZE WYGRYWAJĄ! BANKI przegrywają WSZYSTKO!

Długo oczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE C-520/21) jest teraz na językach wszystkich – tysiące frankowiczów, którzy wygrali z bankami spory dotyczące abuzywnych klauzul i udało im się unieważnić swoje umowy kredytowe, są w ekstazie. W decyzji, która wywołała trzęsienie ziemi w sektorze bankowym, TSUE orzekł, że banki nie mogą żądać od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. TSUE wskazał także, że prawo nie zabrania Frankowiczom pozywania banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Co to oznacza w praktyce? Decyzja TSUE jest maksymalnie korzystna dla Frankowiczów a skrajnie nie korzystna dla banków. 

JEST Decyzja TSUE Zgodna z Zaleceniami Rzecznika Generalnego: Co To Oznacza dla Banków i Frankowiczów?

Wyrok TSUE, który jest zgodny z wcześniejszymi zaleceniami rzecznika generalnego Trybunału, Anthonego Michaela Collinsa, stanowi potężny cios dla banków. Rzecznik zasugerował w lutym 2023 r., że bank nie może domagać się od frankowiczów kwoty innej niż zwrot udzielonego kredytu frankowego i odsetki za opóźnienie od momentu wezwania do zapłaty, ponieważ nie powinien korzystać z sytuacji wywołanej nielegalnym działaniem.

Sądy do tej pory tonąły w pozwach dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jednak żaden bank nie uzyskał pozytywnego prawomocnego orzeczenia w tej sprawie. Ich żądania zostały jednoznacznie odrzucone jako nieuzasadnione.

Wyrok TSUE: Głęboki Oddech dla Frankowiczów i Potencjalne Konsekwencje dla Banków

Wyrok TSUE (nr sprawy C-520/21) jest jak deszcz na pustyni dla tysięcy frankowiczów, a także dla banków, które domagały się od nich opłat za bezumowne korzystanie z kapitału po anulowaniu umowy kredytowej. Banki oszacowały potencjalne wynagrodzenia na co najmniej 50% udzielonego kredytu – gigantyczną kwotę, która teraz wydaje się być poza ich zasięgiem.

Wydaje się, że ten korzystny wyrok dla frankowiczów przyniesie korzyści także „złotówkowiczom”, jeśli sąd unieważni ich umowy kredytowe. Tak czy inaczej, decyzja TSUE to zdecydowany krok w kierunku sprawiedliwości dla kredytobiorców, którzy przez długi czas walczą z potężnymi bankami. Jedno jest pewne – ostateczne skutki tego wyroku będą odczuwalne w całym sektorze bankowym przez wiele lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie Franknews.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach dla Frankowiczów. Odwiedź nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze