Ugody dla frankowiczów PKO BP pod koniec czerwca, kiedy inne banki?

0
1471
Photo by Floriane Vita on Unsplash

PKO Bank Polski w okresie do końca czerwca przedstawi swoim klientom propozycje na zawarcie ugody dotyczącej kredytów frankowych. Taką właśnie informację przekazał Sąd Okręgowy w Warszawie. W tym sądzie toczy się aż 2500 tys. spraw w związku z kredytami walutowymi.

PKO Bank Polski przeanalizuje sytuację i przedstawi propozycje ugód tym klientom, w których sytuacji możliwe będzie zawarcie ugody. Taka informacja została przekazana przez pracowników PKO BP do PAP. Bank gotowy jest również na ścieżkę mediacyjną, jeśli Sąd Okręgowy w Warszawie wskaże takie osoby.

Postępy w sprawach sądowych 

Sylwia Urbańska, która jest Rzecznikiem Sądu Okręgowego w Warszawie, potwierdziła informację, która wpłynęła do Sądu w tej sprawie. Na razie jest za wcześnie, aby wyrokować, w jakich czasie Sąd upora się z wszystkimi wnioskami. Pracę będą postępowały sukcesywnie w miarę wpływania wniosków do Sądu. Każda sprawa będzie rozpatrywana przez sędziego indywidualnie i to on zdecyduje, czy sprawę skierować na ścieżkę mediacyjną. Jak podała Urbańska, na liście mediatorów sądowych jest aż 600 osób, którzy mają kwalifikacje ku temu, aby pośredniczyć w zawieraniu ugody z bankiem. Ustawowy termin mediacji to trzy miesiące. Termin ten jednak może być wydłużony albo skrócony jeśli strony potrzebują więcej czasu albo szybciej dojdzie między nimi do porozumienia.

Sylwia Urbańska z Sądu Okręgowego w Warszawie podkreśliła również, że bank i kredytobiorcy mogą dojść do porozumienia bez pośrednictwa sądu. Nie ma obowiązku kierowania każdej sprawy do mediatora. Bank może dogadać się z kredytobiorcami również bez mediatora i poinformować tylko sąd o zawarciu ugody. Sama ugoda może być również zawarta poza sądem, nie musi się to odbywać na sali rozpraw.

Z informacji przekazanych przez PKO BP, klienci banków, którzy zaciągnęli kredyty walutowe, będą mogli niedługo skorzystać również ze ścieżki mediacyjnej za pośrednictwem Sądu Polubownego, który działa przy KNF. Wniosek o taką mediację będzie można złożyć przez bankowość elektroniczną iPKO. Trzeba tylko poczekać aż propozycje ugód będą dostępne na szerszą skalę.

Przeczytaj też: Ugoda Z PKO BP czy pozwanie banku – co się bardziej opłaca?

Kiedy poznamy stanowisko Sądu Najwyższego?

Tydzień temu, tj. w czwartek 29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że stwierdzenie przez sąd niekorzystnych i nieuczciwych dla kredytobiorcy warunków umowy podlega pod przepisy prawa krajowego i sądy krajowe powinny orzekać, czy kredyt indeksowany we franku szwajcarskim został zaciągnięty na warunkach nieuczciwej umowy. Ocena leży po stronie sądu w Polsce.

Na dzień 11 maja 2021 roku zaplanowano posiedzenie Izby Cywilnej SN, która zbierze się w pełnym składzie. Ma się ona zająć kwestiami prawnymi, które przedstawiła I prezes SN pani Małgorzata Manowska. Izba Cywilna będzie rozpatrywała najważniejsze kwestie sporne, które pojawiły się w praktyce orzeczniczej dotyczącej kredytów frankowych.

Przez posiedzeniem Izby Cywilnej SN 7 maja, w piątek, podobny, ale mniejszy skład sędziowski podejmie uchwałę, w której odniesie się do pytań przesłanych przez Rzecznika Finansowego. Pytania dotyczą sposobu rozliczeń pomiędzy bankiem a kredytobiorcą już po stwierdzeniu, że umowa pomiędzy stronami od początku była nieważna.

Zobacz: Unieważnienie kredytu we frankach – Instrukcja dla frankowiczów.

Jak sytuacja wygląda w innych bankach?

Brunon Bartkiewicz poinformował jeszcze w połowie kwietnia, że ING Bank Śląski podobnie jak PKO BP gotowy jest do rozmów na temat ugód z kredytobiorcami. Propozycje ugody były wzorowane na sugestiach przewodniczącego KNF. Bank Pekao również szykuje się do zawierania ugód z klientami. W banku trwają jeszcze prace na mechanizmem konwersji. Bank Ochrony Środowiska nie podjął jeszcze decyzji, a BNP Paribas ostateczną decyzję podejmie po 11 maja, kiedy Sąd najwyższy wyda uchwałę. Podobne stanowisko zajęły mBank, Bank Millennium i Santander Bank Polska. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja zaczyna się klarować, ale jeszcze za wcześnie, aby ocenić ją korzystną dla kredytobiorców.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter

Poprzedni artykułSantander myśli nad ugodami dla frankowiczów
Następny artykułFrankowicze nie chcą zawierać ugód z bankiem
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.