PLN - Polski zƂoty
CHF
4,35
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Getin Bank wykazaƂ zysk w II kwartale 2021

W II kwartale Getin Noble Bank zaraportowaƂ 3,5 mln zƂ zysku netto, mimo ĆŒe rynek zakƂadaƂ, iĆŒ bank Leszka Czarneckiego poniesie straty w wysokoƛci 52 mln zƂ netto. Spodziewano się takiego obrotu sprawy, gdyĆŒ bank ten przez ostatnie 5 lat odnotowywaƂ straty. Ostatnim rokiem, kiedy Getin Noble Bank zanotowaƂ zysk, byƂ II kwartaƂ 2016 r. Dla porĂłwnania straty Getin Noble w zeszƂym roku wyniosƂy 247 mln zƂ. Natomiast w I kwartale byƂa to kwota 88 mln zƂ na minusie.

Czynnikiem, ktĂłry pomĂłgƂ uzyskać tak pozytywny efekt w zakresie wynikĂłw, byƂ spadek odpisĂłw. WyniosƂy one jedynie 65 mln zƂ, a spodziewano się 110 mln zƂ. Rok wczeƛniej sięgnęƂy one kwoty prawie 250 mln zƂ wobec niemalĆŒe 90 mln zƂ w I kwartale.

Ryzyko kredytowe banku na koniec czerwca wyniosƂo 1 proc. ByƂ to o 0,6 pkt proc. niĆŒszy wynik od stanu na koniec roku ubiegƂego. NaleĆŒy dodać, ĆŒe spadek odpisĂłw byƂ takĆŒe spowodowany brakiem nowych rezerw na ryzyko prawne hipotek frankowych (o czym będzie mowa w dalszej częƛci materiaƂu). W II kwartale koszty dziaƂania banku wyniosƂy 184,9 mln zƂ, a to oznacza, ĆŒe byƂy niĆŒsze od oczekiwaƄ analitykĂłw o 1,3 proc. Rok do roku spadƂy o 11 proc, a kwartalnie o 8 proc.

Czy to dobry sygnaƂ z Getin Banku?

Mimo pewnego zysku przychody Getin Noble Banku nie są zachwycające. Zgodnie z oczekiwaniami wynik odsetkowy wyniĂłsƂ 227 mln zƂ, co oznacza spadek rok do roku o 11 proc, jednakĆŒe kwartalnie wyniĂłsƂ 4 proc. na plusie. Wynik odsetkowy znalazƂ się pod presją i powoduje sƂaboƛć akcji kredytowej z powodu niedoborĂłw kapitaƂowych. Mimo ĆŒe wynik z opƂat i prowizji wyniĂłsƂ 33 mln zƂ i wzbiƂ się ponad prognozy o 29 proc., to jednak pozostaje jednym z najniĆŒszych na rynku w skali dziaƂania. Rok do roku wynik ten urĂłsƂ o 245 proc. i wobec kwartaƂu pierwszego zwiększyƂ się o 50 proc.

Zobacz: Getin Bank próbuje uciszyć prawnika frankowiczów. 

Getin Bank zapomniaƂ o Frankowiczach

Przy koƄcu czerwca Getin Noble posiadaƂ 8,9 mld zƂ hipotek frankowych, co stanowi 26 proc. portfela kredytowego brutto. Bank ten nie zdecydowaƂ się na udziaƂ w programie co do zawierania ugód z frankowiczami.

Getin Noble – w przeciwieƄstwie do innych banków – nie zwiększyƂ rezerw na hipoteki frankowe w II kwartale. Wartoƛć utworzonych rezerw związanych z ryzykiem prawnym tych kredytów, to kwota 355 mln zƂ (w skƂad tej sumy wchodzi 280 mln zƂ rezerwy portfelowej), co daje tylko 3,9 proc. wartoƛci tego portfela (w innych bankach portfel frankowy sięga 14 proc.).

Pomimo napƂywu kolejnych pozwĂłw Getin Noble Bank nie zwiększyƂ rezerw. Pod koniec czerwca toczyƂo się przeciw niemu 6846 frankowych dziaƂaƄ sądowych. Jest to o 1029 postępowaƄ więcej niĆŒ we wczeƛniejszym kwartale. Wartoƛć sporna wzrosƂa do prawie 380 mln zƂ i wynosi okoƂo 2,12 mld zƂ (jedno z postępowaƄ grupowych dotyczy 170 kredytĂłw). Bank nie zwiększa rezerw, tƂumacząc to wygranymi sprawami z klientami w sądach.

Zobacz: Kancelarie FrankowiczĂłw podwaĆŒają statystyki wygranych podawane przez Getin Bank

PodaƂ przy tym do wiadomoƛci, ĆŒe do koƄca czerwca zapadƂy w sumie 183 prawomocne wyroki sądowe, ktĂłre dotyczyƂy kredytĂłw CHF wytoczone bankowi. Sądy w 131 rozpatrywanych sprawach wydaƂy werdykt na korzyƛć banku. Natomiast w 52 sprawach w caƂoƛci lub częƛci przyznano rację klientom.

Tylko w I póƂroczu zostaƂy rozstrzygnięte 23 sprawy dotyczące frankĂłw. W 14 rozprawach sądy orzekƂy na korzyƛć banku, natomiast 9 spraw byƂo na jego niekorzyƛć. JednakĆŒe jednym z istotnych powodĂłw braku pokrycia rezerwami portfela frankowego jest niski puƂap kapitaƂu i zdolnoƛć absorpcji straty.

Getin Noble posiada jedynie 1,84 mld zƂ kapitaƂu wƂasnego i od kilku lat nie speƂnia wymogów w tym zakresie. Na koniec czerwca skonsolidowany Ƃączny wspóƂczynnik kapitaƂowy TCR wyniósƂ 7,33 proc. przy wymaganych 11,86 proc.

 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl skƂada się z ekspertĂłw od spraw frankowych, prawnikĂłw, dziennikarzy. Aktywnie ƛledzimy rozwĂłj problematyki frankowej juĆŒ od 2014 r, obserwujemy rozwĂłj orzecznictwa oraz podmiotĂłw oferujących pomoc prawną dla frankowiczĂłw. Nasze artykuƂy regularnie publikowaliƛmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliƛmy stworzyć portal dzięki ktĂłremu kaĆŒdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstaƂ FrankNews.pl MateriaƂy zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera ĆŒadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiaƂy są subiektywnymi wypowiedziami autorĂłw.

Related Articles

Najnowsze