PLN - Polski złoty
CHF
4,77
wtorek, 26 września, 2023

Kiedy WARTO ZMIENIĆ PRAWNIKA w sprawie o unieważnienie kredytu we frankach?

W związku z dużym zainteresowaniem składaniem pozwów przeciwko bankom kancelarie frankowe są oblegane – zarówno te najbardziej doświadczone i prowadzone przez wyspecjalizowanych w kredytach frankowych adwokatów lub radców prawnych, jak i mało doświadczone kancelarie oraz pseudokancelarie (spółki). Może się zatem zdarzyć, że na odpowiedź w sprawie analizy umowy kredytowej pod kątem szans procesowych przyjdzie poczekać nieco dłużej niż deklarowane kilka dni. Nie jest to jeszcze powód do szukania innej kancelarii, która szybciej przeanalizuje umowę. Na etapie typowania kancelarii można zmieniać zdanie do woli, później będzie to trudne. Po podpisaniu z daną kancelarią umowy zlecenia obsługi prawnej odzyskanie wniesionej opłaty wstępnej będzie niemożliwe. Pojawiają się też sygnały od osób, przeciwko którym pozwy kierują kancelarie frankowe, domagając się zapłaty olbrzymich premii za sukces. Lepiej zatem dokonać właściwego wyboru kancelarii, tak aby później nie stanąć przez koniecznością szukania nowego prawnika i opłacenia dwóch kancelarii.

 • Doświadczone kancelarie frankowe nie narzekają na brak klientów. Z powodu dużego obłożenia sprawami, deklarowany czas na sporządzenie analizy umowy kredytowej pod kątem szans procesowych może się nieznacznie wydłużyć. Nie jest to jednak powód, aby szukać mało doświadczonych kancelarii lub tym bardziej pseudokancelarii.
 • W niektórych przypadkach warto zastanowić się nad zmianą kancelarii pomimo zawartej wcześniej umowy zlecenia obsługi prawnej. Zwłaszcza chodzi o sytuacje, kiedy kancelaria nie dochowuje terminów określonych w Kpc lub popełnia błędy albo zaniechania skutkujące szkodą dla klienta.
 • Trzeba jednak wiedzieć, że umowy zlecenia obsługi prawnej zazwyczaj zawierają zapisy gwarantujące kancelarii zapłatę wynagrodzenia nawet w sytuacji, kiedy klient wypowie umowę. Ponadto wiele renomowanych kancelarii nie przyjmuje do prowadzenia spraw po konkurencji, zwłaszcza jeśli naprawienie błędów będzie wymagało dużego nakładu kosztów i pracy.
 • Prawnicy radzą, aby przed zawarciem umowy na obsługę prawną sprawy frankowej dobrze rozeznać oferty poszczególnych kancelarii. Najlepsze kancelarie frankowe w sposób przejrzysty informują o rezultatach prowadzonych przez siebie spraw. Warto wybierać tylko z kręgu wyspecjalizowanych w sprawach frankowych kancelarii prowadzonych przez adwokatów lub radców prawnych, które działają w tym obszarze już blisko 10 lat i mają na koncie po około 1.000 wygranych spraw.

Dobre kancelarie frankowe są mocno oblegane ale warto poczekać

Renomowane i najbardziej doświadczone kancelarie frankowe prowadzone przez wyspecjalizowanych w sporach z bankami adwokatów lub radców prawnych nie narzekają na brak pracy. Dzięki doskonałym wynikom prowadzonych przez siebie spraw oraz rekomendacjom pochodzącym od zadowolonych Frankowiczów, pozyskują bez trudu kolejnych klientów.

Adwokaci i radcowie prawni koncentrują się przede wszystkim na prowadzeniu spraw, przygotowywaniu się do udziału w rozprawach oraz na sporządzaniu pism procesowych. Może się zatem zdarzyć, że z powodu natłoku obowiązków przesunie się nieco termin udzielenia odpowiedzi w sprawie analizy umowy kredytowej pod kątem szans procesowych. Niektóre kancelarie podają konkretną liczbę dni na sporządzenie analizy, ale może się zdarzyć lekki poślizg, tym bardziej w trakcie sezonu urlopowego.

Skoro czekaliśmy kilka lat z decyzją o pozwaniu banku, to może warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze chwilkę. Renomowana kancelaria frankowa z całą pewnością odpowie na wniosek o przeprowadzenie analizy umowy w możliwie najkrótszym terminie. Nie ma zatem powodu, aby zrażać się i kierować swoją uwagę w stronę mało doświadczonych kancelarii, czy tym bardziej pseudokancelarii, które być może odpowiedzą na zapytanie dużo szybciej, ale zlecenie im sprawy frankowej do prowadzenia wiąże się ze sporym ryzykiem.

Czy da się bez konsekwencji finansowych zerwać umowę zawartą z kancelarią frankową?

Frankowiczom poszukującym kancelarii do obsługi swojej sprawy zaleca się rozwagę. Lepiej poświęcić więcej czasu na przejrzenie stron internetowych różnych kancelarii, poszukanie opinii i rekomendacji, a przede wszystkim prześledzenie wyników pracy, aby nie popełnić błędu, który może sporo kosztować.

Najlepsze kancelarie frankowe na swoich stronach internetowych i na blogach firmowych w sposób przejrzysty informują o rezultatach prowadzonych przez siebie spraw, dzięki czemu łatwo można ustalić m.in. ile sukcesów w postaci wygranych spraw frankowych ma dana kancelaria na koncie, z którymi bankami wygrywa, jak szybko uzyskuje wyroki.

Dobrą metodą jest wybór trzech kancelarii i wysłanie do nich prośby o sporządzenie analizy umowy kredytowej wraz z oceną szans procesowych i wyceną kosztów. Nie należy jednak rozsyłać swojej dokumentacji kredytowej do przypadkowych i niesprawdzonych podmiotów.

A co jeśli dokonaliśmy złego wyboru kancelarii? Czy jest możliwość wycofania się z umowy zawartej z kancelarią i dokonania zmiany na inną? Przed podpisaniem umowy zlecenia obsługi prawnej można zastanawiać się do woli nad wyborem kancelarii, ale później wycofanie się z umowy bez konsekwencji finansowych będzie praktycznie niemożliwe. W większości umów znajduje się zastrzeżenie, że w przypadku wypowiedzenia przez zleceniodawcę umowy, nie przysługuje mu zwrot opłaty wstępnej uiszczonej na rzecz kancelarii za przyjęcie sprawy do prowadzenia. Czasami kancelarie przewidują jedynie niewielki zwrot części wynagrodzenia (np. rzędu 300 zł) z tytułu udziału w pierwszym terminie rozprawy.

Natomiast rezygnacja z usług danej kancelarii na etapie drugiej instancji wiąże się z koniecznością uiszczenia premii za sukces w przypadku prawomocnego wygrania sprawy, nawet gdyby była to zasługa innej kancelarii. Oczywiście wzorce umów poszczególnych kancelarii mogą się różnić. Przed podpisaniem umowy dobrze jest zapytać prawnika, czy można wycofać się z umowy, w jakich sytuacjach i jakie będzie to niosło konsekwencje. 

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą kancelarii frankowej?

Na początek przedstawimy w jaki sposób modelowo powinna przebiegać sprawa sądowa o unieważnienie kredytu we frankach. Oto poszczególne etapy takiego postępowania:

 1. Przedsądowe wezwanie banku do zapłaty z wyznaczeniem terminu.
 2. Złożenie pozwu do sądu z żądaniem unieważnienia umowy i zwrotu nieprawnie pobranych przez bank kwot (kwota roszczeń wyliczona na podstawie zaświadczenia z banku o historii spłat kredytu).
 3. Złożenie wraz z pozwem wniosku o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie spłaty rat na czas trwania procesu. Akceptacja wniosku przez sąd.
 4. Wyznaczenie szybko terminu rozprawy. Przesłuchanie kredytobiorcy przez sąd podczas rozprawy tradycyjnej lub zdalnej.
 5. Rozszerzenie powództwa o kwoty wpłacone po złożeniu pozwu.
 6. Wyrok sądu I instancji stwierdzający nieważność umowy kredytowej i zasądzający na rzecz kredytobiorcy kwoty zgodnie z roszczeniem pozwu i jego rozszerzeniem, powiększone o odsetki za zwłokę należne od dnia po terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty, plus zwrot kosztów procesu.
 7. Rozprawa apelacyjna w II instancji sądowej.
 8. Odrzucenie apelacji banku i podtrzymanie wyroku sądu I instancji tj. prawomocne unieważnienie kredytu.
 9. Dobrowolne rozliczenie się banku z wzajemnych świadczeń poprzez ich potrącenie i zwrot nadpłaty powiększonej o odsetki za opóźnienie. Zwrot przez bank zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego.
 10. Wydanie przez bank listu mazalnego.
 11. Wykreślenie hipoteki banku z księgi wieczystej nieruchomości.
 12. Usunięcie danych na temat kredytu z BIK.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to schemat przebiegu sprawy frankowej. Bez komplikacji i przy wsparciu doświadczonej kancelarii frankowej sprawa może zakończyć się prawomocnym wyrokiem nawet w nieco ponad rok od wniesienia pozwu. Zwykle trwa to jednak dłużej.

Pomimo wielu podobieństw poszczególne sprawy potrafią mocno się różnić m.in. w zakresie wzorca umowy kredytowej i okoliczności związanych z zaciągnięciem kredytu. Mogą pojawić się komplikacje, które spowodują wydłużenie procesu, np. w sytuacji gdy bank będzie próbował podważać przysługujący kredytobiorcy status konsumenta i powoływał licznych świadków. To że sprawa nie przebiega w sposób modelowy, nie oznacza że trzeba zmienić kancelarię. Doświadczony prawnik z dobrej kancelarii powinien sobie poradzić z problemami stwarzanymi przez pozwany bank lub sąd.

W jakich sytuacjach warto zastanowić się nad zmianą prawnika? Po pierwsze, jeśli kancelaria nie dochowuje terminów określonych w kodeksie postępowania cywilnego np. dotyczących wniesienia apelacji, czy odpowiedzi na apelację banku. Może to skutkować poważnymi konsekwencjami w razie gdy sąd nie zgodzi się na przywrócenie terminu.

Inną sytuacją uzasadniającą zmianę prawnika jest wykrycie, że dana kancelaria tak naprawdę nie ma doświadczenia w sprawach frankowych lub jej doświadczenie jest znacznie mniejsze niż deklarowała. Wówczas warto skontaktować się z dobrą kancelarią i poprosić prawnika o ocenę jakie są szanse na wycofanie się z zawartej umowy zlecenia obsługi prawnej bez większych strat finansowych.

Trzeba też wiedzieć, że niektóre kancelarie nie przejmują spraw po konkurencji, bo takie mają zasady etyki zawodowej. Nie decydują się na to również ze względu na wysokie koszty i większy nakład pracy w sytuacji gdy trzeba naprawiać cudze błędy.

Dlatego prawnicy radzą, aby dobrze zastanowić się nad wyborem kancelarii do poprowadzenia sprawy frankowej, tak aby później nie żałować swojej decyzji i nie stanąć przed koniecznością szukania innej kancelarii.

Subskrybuj nas także na Facebooku oraz Twitter i ZAWSZE otrzymuj jako pierwszy najważniejsze informacje! 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze