PLN - Polski złoty
CHF
4,38
czwartek, 18 lipca, 2024

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i ekspresowe wyroki w sprawach frankowych – Przełom?

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przez dłuższy czas wydawał się Frankowiczom niezdobytą twierdzą. O prawomocny korzystny wyrok w sprawie frankowej było tam niezwykle trudno, gdyż sędziowie z apelacji wrocławskiej opierali się prokonsumenckiej linii orzeczniczej. Sąd ten zasłynął z kontrowersyjnych wyroków, które odbiegały od utrwalonego orzecznictwa sądów powszechnych, wyroków TSUE i uchwał SN. Kilka miesięcy temu nastąpił jednak wyraźny przełom w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, gdzie doszło do modyfikacji niekorzystnej linii orzekania w sprawach frankowych. Chociaż wiele kancelarii raportuje nadal problemy z uzyskaniem pozytywnego rozstrzygnięcia we Wrocławiu, Dobre Kancelarie Frankowe donoszą o prawomocnych wygranych uzyskiwanych niemal na skalę masową i w dodatku coraz szybciej.

  • Wrocław przez dłuższy czas nie był przychylny Frankowiczom. Wbrew utrwalonej już tendencji do unieważniania umów frankowych, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uparcie tkwił przy stanowisku, że umowy te są ważne i niedotknięte wadami prawnymi. Kontrowersyjne wyroki wydawane przez ten sąd stały się przedmiotem krytyki ze strony Sądu Najwyższego, a także skargi do Komisji Europejskiej.
  • Od kilku miesięcy widać przełom w sposobie orzekania w sprawach frankowych przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wydawane wyroki są już zgodne z ogólną linią orzeczniczą i zazwyczaj sprawy frankowe kończą się prawomocnym unieważnieniem umowy. Wrocławski sąd wzorowo i bardzo sprawnie prowadzi postępowania, dzięki czemu rozstrzygnięcia zapadają w coraz krótszym czasie. Postępowania apelacyjne kończą się często w 4 miesiące do pół roku. 
  • Pomimo wyraźnej modyfikacji linii orzeczniczej w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, mniej doświadczone kancelarie raportują nadal problemy z uzyskaniem tam korzystnego wyroku. Apelacja wrocławska wciąż zalicza się do najbardziej wymagających w kraju, dlatego tylko Dobre Kancelarie Frankowe wygrywają prawomocnie z bankami we Wrocławiu na masową skalę.
  • W kwietniu br. w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu padł absolutny rekord jeżeli chodzi o czas uzyskania prawomocnego wyroku. Umowa dawnego Kredyt Banku została prawomocnie unieważniona w niecały rok od momentu złożenia pozwu. Ten rewelacyjny rezultat osiągnęła Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

Sąd we Wrocławiu przychylny Frankowiczom

Frankowicze już nie muszą obawiać się wrocławskich sądów. Apelacja wrocławska przez dłuższy czas cieszyła się nie najlepszą opinią wśród kredytobiorców frankowych. Podczas gdy inne sądy w kraju podążały za prokonsumenckim orzecznictwem TSUE (zwłaszcza po przełomowym wyroku w sprawie kredytu państwa Dziubak z października 2019 roku), sąd we Wrocławiu pozostawał oporny na te tendencje i wydawał nierzadko kontrowersyjne wyroki.

Nie dość że trudniej było we Wrocławiu o prawomocne unieważnienie umowy, dodatkowo sprawy toczyły się tam bardzo długo. Orzecznictwo wrocławskiego sądu w sprawach frankowych było krytykowane zarówno przez środowiska skupiające Frankowiczów, jak i przez Sąd Najwyższy.

Przeczytaj: Czy każdy kredyt we frankach mBank można unieważnić w sądzie?

Na szczęście istnieje nadzieja, że ten niechlubny etap w działalności Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu to już przeszłość. Od kilku miesięcy sąd we Wrocławiu wydaje korzystne dla kredytobiorców frankowych wyroki, tj. najczęściej ustala nieważność kwestionowanych umów frankowych. Prawomocnych wyroków unieważniających umowy kredytowe różnych banków zapadła w ostatnim okresie we Wrocławiu cała masa. Sąd ten może być obecnie przykładem dla innych sądów w kraju jak sprawnie doprowadzać sprawy do prawomocnych wyroków.

Postępowania apelacyjne trwają tam bardzo krótko, zazwyczaj 4-6 miesięcy. Trzeba jednak wiedzieć, że prawomocne ekspresowe wygrane uzyskują we Wrocławiu tylko Dobre Kancelarie Frankowe. Mniej doświadczone kancelarie nadal raportują problemy w sądzie we Wrocławiu, gdyż jest to wciąż bardzo wymagająca apelacja.

W kwietniu zapadły kolejne ekspresowe wyroki we Wrocławiu

W kwietniu br. w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu kontynuowana była korzystna tendencja do prawomocnego unieważniania umów frankowych. Wiele wyroków uzyskanych zostało we Wrocławiu w następstwie dwuinstancyjnych postępowań w rewelacyjnym czasie 1 do 1,5 roku od momentu złożenia pozwu.

Takie rezultaty uzyskiwała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski. Kancelaria ta często raportuje prawomocne wygrane we Wrocławiu, a w dodatku osiąga to coraz szybciej. Najnowszy rekord kancelarii w uzyskaniu prawomocnego unieważnienia umowy kredytowej to niecały rok w postępowaniu dwuinstancyjnym. Oto przykłady dwóch prawomocnych wygranych kancelarii we Wrocławiu w kwietniu br.:

Prawomocne unieważnienie umowy Banku Millennium w 1,5 roku we Wrocławiu

W dniu 13 kwietnia 2022 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, po zaledwie pół roku trwania postępowania apelacyjnego pod sygn. akt I ACa 1460/21 i po przeprowadzeniu tylko 1 rozprawy, wydał prawomocny wyrok unieważniający umowę Banku Millennium. Łącznie postępowanie dwuinstancyjne toczyło się 1,5 roku. Wcześniej sprawę pod sygn. akt  I C 1126/20 rozpoznawał Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, który wyrokiem z dnia 29 czerwca 2021 r. ustalił nieważność przedmiotowej umowy. Bank Millennium odwołał się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który w tempie ekspresowym oddalił apelację.

Przeczytaj: Doda unieważniła w sądzie swój kredyt we frankach

Sąd II instancji w pełni podzielił stanowisko sądu w Jeleniej Górze oraz reprezentującej kredytobiorców Kancelarii Adwokackiej Paweł Borowski, że umowa kredytowa Banku Millennium jest dotknięta klauzulami abuzywnymi. Jednocześnie sąd uznał, że nie jest możliwe dalsze funkcjonowanie umowy po wykreśleniu niedozwolonych postanowień, dlatego dyskwalifikacja mechanizmu przeliczeniowego prowadzi do nieważności całej umowy.

Rekord kraju padł we Wrocławiu – prawomocne unieważnienie umowy d. Kredyt Banku w niecały rok

W dniu 29 kwietnia 2022 r. we Wrocławiu padł rekord – umowa kredytowa dawnego Kredyt Banku została prawomocnie unieważniona w niespełna rok od wniesienia pozwu. Stało się tak za sprawą wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu do sprawy o sygn. akt ACa 2/22, którym oddalił on apelację Santander Bank Polska (następca prawny Kredyt Banku) od wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 4 listopada 2021 r. do sprawy o sygn. akt  I C 789/21. Sąd I instancji ustalił nieważność umowy Kredyt Banku, a Sąd Apelacyjny we Wrocławiu po zaledwie 4 miesiącach trwania postępowania apelacyjnego utrzymał ten wyrok w mocy. Kredytobiorców reprezentowała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze