PLN - Polski złoty
CHF
4,35
sobota, 20 kwietnia, 2024

Czy Getin Bank będzie w stanie spłacić frankowiczów?

Ostatnio dużo mówi się o trudnej sytuacji kapitałowej w Getin Noble Banku. Dodatkowe koszty związane z obsługą kredytów frankowych na pewno nie poprawią finansów tej instytucji finansowej. Dalszy brak inwestora oznacza tylko jedno: bank będzie musiał przejść przymusową restrukturyzację. Analitycy zastanawiają się jak długo regulatorzy rynku będą mogli tolerować taką rzeczywistość.

Getin Noble Bank w trudnej sytuacji kapitałowej

Informacje podawane przez analityków w ostatnich dniach wskazują, że sytuacja w Getin Noble Banku jest nadal bardzo skomplikowana, a niedobór kapitałów znaczny. W rozmowie z PAP Biznes zaznaczają oni, że okoliczności częściowo poprawiły się po obniżeniu wymogów kapitałowych dla całego sektora, ale w przypadku problemów Getinu to ciągle zbyt mało. Niedobór uległ tylko nieznacznemu zmniejszeniu.

Getin Noble Bank nie ukrywa, że łączny współczynnik kapitałowy TCR w lutym 2021 roku znalazł się poniżej wymagań regulacyjnych (8%). W wymienionym miesiącu szacowany współczynnik wynosił tylko 7,5%. Analityk mBanku Michał Konarski zakłada, że współczynnik Tier 1 znajduje tylko nieznacznie nad minimalnymi wymogami (6%). Oprócz regularnej amortyzacji części kapitałów w związku z implementacją IFRS 9  za taką sytuację odpowiada potrzeba utworzenia rezerw do obsługi kredytów frankowych i na składkę w I kwartale 2002. Bankowi nie sprzyjają także konsekwencje pandemii i niskie stopy procentowe.

Kredyty frankowe zadecydują o przyszłości Getin Noble Banku

Kredyty frankowe to spory problem dla Getin Noble Banku. Wartość portfela kredytów w CHF wynosi około 9 mld zł, czyli 20% całego portfela kredytowego. Niestety coraz większa grupa klientów decyduje się pozywać banki. Wygrane sprawy zmuszają  banki do gromadzenia rezerw na ryzyko prawne. Według analityków rezerwy Getinu są zbyt małe. Ustalona w zeszłym roku kwota 121 mln zł może nie wystarczyć na pokrycie kosztów. Analitycy podkreślają, że Getin musiałby dowiązać jeszcze od 200 do 300 mln zł rezerw, aby osiągnąć poziomy zbliżone do konkurencyjnych banków. Niestety w obecnej sytuacji bank nie może sobie na to prawdopodobnie pozwolić.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, zaproponował bankom pod koniec ubiegłego roku, aby zawierały ugody ze swoimi klientami. Takie rozwiązanie mogłoby być korzystniejsze dla instytucji finansowych niż przegrywanie kolejnych spraw sądowych. Specjaliści zauważają jednak, że sytuacja kapitałowa Getinu uniemożliwia mu w tym momencie oferowanie takich porozumień.

Getin Noble Bank nie zaprezentował jeszcze kosztów realizacji scenariusza ugód z frankowiczami. Analitycy szacują, że takie wydatki mogą wynieść od 2 do 3 mld zł. Kapitały własne banku wynoszą niestety tylko 2 mld zł. Według analityków jeśli ugody z klientami staną się normą, Getin zostanie jedynym bankiem, który będzie zawiązywał kwartalne rezerwy prawne na portfel CHF. Nie oznacza to nic dobrego, zwłaszcza jeśli sytuacja na rynku pogorszy. W skrajnym wypadku audytor może nakazać zawiązanie dodatkowych rezerw. Kapitały banku spadną wtedy poniżej wymogów CRR, a samą instytucją zacznie się interesować Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Przeczytaj także Unieważnienie kredytu (pozwanie banku) – po spłacie kredytu frankowego – Instrukcja dla frankowiczów.

Coraz mniejszy bilans Getinu i straty w 2020

Perspektywa zysków w Getin Noble Bank jest odległa. Analitycy nie pozostawiają tutaj złudzeń bankowi operacyjnie będzie trudno wypracować dodatkowy kapitał. Getin w tym momencie nie płaci podatku bankowego. Poprawa sytuacji spowodowałaby niewątpliwie przywrócenie tego podatku. Dodatkowo trzeba pamiętać, że mniejsza skala działalności i wysokie koszty stałe nie pomagają w odwróceniu złej passy. Coraz mniejszy bilans obniża szanse na wygenerowanie sensownych zysków.

Prawda jest taka, że Getin Noble Bank generuje od kilku kwartałów straty. W ostatnim kwartale 2020 roku wyniosła ona ponad 133 mln zł, a w całym roku przekroczyła 559 mln zł. Takie wyniki nie napawają optymizmem. Trudno oczekiwać dynamicznej poprawy wyniku odsetkowego. Potencjał po stronie obniżenia kosztów finansowania jest zbyt mały by wyniki Getinu uległy znaczącej poprawie.

Getin szuka inwestora, ale bezskutecznie

Maleją szanse na szybki rozwój działalności operacyjnej Getinu. Ciężka sytuacja kapitałowa sprawia, że jedynym realnym rozwiązaniem pozostaje znalezienie zewnętrznego inwestora. Według analityków szanse na powodzenie takich poszukiwań są niewielkie. W rozmowie z PAP Biznes analitycy twierdzą, że nie widzą na horyzoncie Getinu ani inwestora, ani czynników, które mogłyby w średnim terminie fundamentalnie poprawić sytuację finansową instytucji.

Według części analityków ewentualnym kandydatem na inwestora Getinu jest PKO BP, ale jeszcze w styczniu bank informował PAP, że nie jest zainteresowany jakimikolwiek przejęciami.

Inwestorzy oczywiście się zdarzają. Warto wspomnieć choćby przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao w styczniu tego roku. Transakcja została przeprowadzona niedługo po tym jak BFG poddał Ideę przymusowej restrukturyzacji.  Wiele mówi się, że Pekao jako jedyny złożył ofertę.

Regulatorzy mogą stracić cierpliwość

Prezes Getin Noble Banku Artur Klimaczk jest pewien, że jego bank nie zostanie poddany przymusowej restrukturyzacji. W marcu 2021 roku deklarował, że nie ma takiego ryzyka, a luka kapitałowa wynosi tylko 1,4 mld zł. Według analityków nie można jednak wykluczyć takiego scenariusza.

Analitycy zauważają, że poziom współczynników kapitałowych jest niebezpiecznie poniżej wymaganych poziomów. Regulatorzy mogą w końcu stracić cierpliwość, chociaż w przypadku wspomnianego Idea Banku byli wyjątkowo przychylni. Kapitały własne przy osiąganych stratach mogą się wyzerować w ciągu 3-4 lat. W rzeczywistości może to być jednak znacznie krócej.

W lutym tego roku KNF przeprowadziła ocenę stanu Getin Noble Banku. Stwierdzono wtedy, że sytuacja kapitałowa i płynnościowa jest lepsza niż w Idea Banku. W porównaniu z konkurentem Getin ma także odmienny model biznesowy z innym poziomem dywersyfikacji. Widmo restrukturyzacji jednak wcale nie znika z tego powodu.

Sprawdź informacje Jak wygląda proces sądowy w sprawie frankowej?

Getin nie chce być problemem systemowym

Coraz mniejszy bilans Getinu sprawia, że ewentualny problem systemowy dla sektora związany z restrukturyzacją będzie mniejszy. Suma bilansowa za 2020 rok wyniosła 4,8 mld zł, co oznacza, że w ciągu roku spadła o 5,5%.

Na koniec warto dodać, że w styczniu 2021 Getin Noble Bank złożył do KNF wniosek z aktualizacją planu naprawy. Nadal toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie. Sytuacja kapitałowa jest niestety trudna, a wyjście z kryzysu jak na razie nieoczywiste.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

3 KOMENTARZE

Najnowsze