PLN - Polski złoty
CHF
4,57
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Getin Noble Bank na razie przewiduje ugód dla frankowiczów

Getin Noble Bank dopiero po decyzjach sądów powszechnych, ale też Sądu Najwyższego, zadecyduje o rozpoczęciu procesu zawierania porozumień z frankowiczami.

Jak wskazuje Artur Klimczak, prezes zarządu, Getin Noble oczekuje na decyzje władz sądowniczych. Uważa on też, że jakiekolwiek rozważania przed rozstrzygnięciami w sądach, są bezcelowe.

Komentatorzy wskazują, że początkowo Getin Noble nie uczestniczył w pracach grupy roboczej banków, która konkretyzowała pomysł KNF dotyczący porozumień z frankowiczami. Rzekomo jednak później Getin Noble Bank dołączył jako obserwator. Sam prezes zarządu nie potwierdził tego.

Przeczytaj SPIS DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO POZWANIA BANKU – KREDYT WE FRANKACH CHF

Co ważne, w raporcie rocznym wskazano, że dopiero analiza orzecznictwa pozwoli podjąć ostateczną decyzję o przystąpieniu do programu ugód. Jednocześnie wskazano, że nie liczą się wyłącznie decyzje sądów. Ważne będą również działania reszty regulatorów rynku. Bank wskazuje, że należy istotne będą również kwestie związane z opodatkowaniem i poziomem wymogów kapitałowych. W momencie publikacji raportu, nie podjęto żadnych decyzji.

Możliwość oferowania ugód przez Getin Noble Bank jest ograniczona. Osłabiona siła kapitałowa banku sprawiła, że konieczność masowych porozumień z klientami z kredytami w frankach, może tylko pogłębić kłopoty. Od 2010 roku do 2020 roku kapitał własny zmalał prawie dwukrotnie, a w samym 2020 roku aż o 500 milionów. Co ważne dla sytuacji finansowej banku, wartość wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych we frankach wynosi prawie 5-krotność kapitału własnego.

Przeczytaj Ile kosztuje pozwanie banku w sprawie frankowej

Do 2020 roku Getin Noble Bank został pozwany w prawie pięciu tysiącach postępowaniach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. W samym 2020 roku liczba postępowań wzrosła aż o 701. Łączna wartość sporów wynosi ok. 1,4 miliardów złotych. Jednocześnie jedna z rozpraw jest sporem zbiorowym i dotyczy aż 213 kredytów indeksowanych frankiem szwajcarskim.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze