PLN - Polski złoty
CHF
4,39
poniedziałek, 27 maja, 2024

Jaka kancelaria dla Frankowiczów najlepsza do sprawy frankowej z mBank?

mBank jest najczęściej pozywanym bankiem frankowym – na koniec I kwartału 2022 roku w sądach toczyło się 14,4 tysiące postępowań przeciwko temu bankowi. Powszechnie wiadomo, że umowy kredytowe oferowane przed laty przez mBank pn. „mPlan” oraz „Multiplan” zawierają niedozwolone postanowienia odnoszące się do mechanizmu indeksacyjnego, które zostały wpisane do rejestru klauzul abuzywnych. Na tej podstawie kredytobiorcy masowo unieważniają swoje umowy. Nie oznacza to jednak, że postępowania sądowe przeciwko mBank są proste. Bank podejmuje wszelkie próby, aby utrudnić kredytobiorcom dochodzenie roszczeń z tytułu umów frankowych. Dlatego sprawę warto powierzyć doświadczonej kancelarii frankowej. Poniżej kilka podpowiedzi jaka kancelaria frankowa będzie najlepsza do sprawy z mBank.

  • Kancelaria do obsługi sprawy przeciwko mBank powinna być prowadzona przez adwokatów lub radców prawnych i ściśle wyspecjalizowana w prowadzeniu spraw frankowych.
  • Należy unikać oferujących obsługę spraw frankowych spółek z o.o., spółek akcyjnych, podejrzanych fundacji i stowarzyszeń, a także pośredników pozyskujących klientów dla nieznanych kancelarii i firm prawniczych.
  • Dobre kancelarie stosują politykę transparentnego informowania o rezultatach prowadzonych spraw. Publikują sygnatury, szczegóły dotyczące wyroków i przebiegu postępowań, a także podają nazwiska prawników.
  • Wybierając kancelarię do sprawy kredytu mBank trzeba zwrócić uwagę na sposób naliczania i wysokość tzw. premii za sukces. Nie powinna ona przekraczać 3-7 proc. od wypłaconej kwoty kredytu lub od sumy zasądzonej wyrokiem.

1 – Ważna wąska specjalizacja

Bardzo istotną sprawą jest wąska specjalizacja kancelarii, ograniczona do prowadzenia spraw sądowych dotyczących sporów z bankami. Powinniśmy brać pod uwagę tylko kancelarie adwokatów lub radców prawnych, które posiadają jedną specjalizację tj. postępowania na gruncie kredytów w CHF. 

Sprawy frankowej przeciwko mBank nie poprowadzi dobrze pierwsza z brzegu kancelaria prawna, która do niedawna specjalizowała się w zupełnie innej dziedzinie (np. w rozwodach). Postępowania dotyczące kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty są skomplikowane i wymagają od prawnika dużego doświadczenia procesowego oraz wiedzy z pogranicza finansów i bankowości.

Tylko wąska specjalizacja daje prawnikom możliwość skupienia się na wypracowywaniu skutecznej taktyki procesowej, trafnej argumentacji oraz śledzenia na bieżąco zmieniającego się orzecznictwa sądów powszechnych, TSUE oraz SN.

2 – Udokumentowane sukcesy w sprawach przeciwko mBank

Kolejnym krokiem po wytypowaniu kancelarii frankowych posiadających jedną specjalizację powinna być weryfikacja, czy mają one na koncie udokumentowane sukcesy w sprawach przeciwko mBank w postaci unieważnień umów kredytowych, w tym PRAWOMOCNYCH.

Poszukiwania najlepszej kancelarii do sprawy przeciwko mBank powinniśmy ograniczyć do tych, które przejrzyście prezentują na stronach internetowych swoje sukcesy w starciach sądowych z tym bankiem.

Ciekawe: SZTUCZNA INTELIGENCJA dla Frankowiczów sprawdzi w 2 min czy możesz pozwać bank

Dobre kancelarie nie tylko omawiają wyroki, podając sygnatury spraw i nazwiska prowadzących je prawników, ale zazwyczaj publikują także skany wyroków. Ponadto zamieszczają cykliczne podsumowania, z których można się dowiedzieć ile spraw w danym okresie zostało zakończonych pomyślnie oraz jak szybko doprowadzono do wydania wyroku.

Bardzo ważną kwestią jest długoletnie doświadczenie kancelarii w prowadzeniu spraw przeciwko bankom. Najlepsze kancelarie zaczynały swoją aktywność już około roku 2013 i to one mogą dziś pochwalić się największą liczbą wygranych.

3 – Uwaga na spółki z o.o., spółki akcyjne, fundacje i społeczności

Sprawę o unieważnienie umowy kredytowej mBanku powinniśmy powierzyć doświadczonej kancelarii frankowej, prowadzonej przez adwokatów lub radców prawnych. Tylko profesjonalny pełnomocnik ma prawo reprezentować klienta w sądzie. Bezwzględnie należy unikać ofert podmiotów prowadzonych w formie spółek kapitałowych (zwłaszcza spółek z o.o., a także akcyjnych).

Taką formę prawną przyjmują zwykle pośrednicy, którzy następnie podzlecają sprawy do prowadzenia mało doświadczonym kancelariom lub firmom prawniczym. Kuszą oni Frankowiczów ofertami poprowadzenia sprawy bez opłaty wstępnej („za 0 złotych”) lub za symboliczną opłatę, ale po wygranej pobierają ogromne premie za sukces, rzędu nawet 30% od korzyści z wyroku.

Koszty poprowadzenia sprawy przez takie podmioty kilkukrotnie przewyższają wynagrodzenia pobierane przez renomowane kancelarie frankowe, a ryzyko przegranej jest w ich przypadku znacznie wyższe.

Zobacz: FRANKOWICZE VS MBANK – Bank masowo przegrywa sprawy o kredyty we frankach

Firmy prawnicze w formie spółek kapitałowych prowadzą sprawy niskim kosztem, wykorzystując mało doświadczonych prawników lub studentów prawa. Nie dotyczy ich wymóg posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC, więc nie ma możliwości dochodzenia od nich odszkodowania za ewentualne błędy lub zaniechania.

Ponadto spółki z o.o. zajmujące się sprawami frankowymi na ogół posiadają kapitał zakładowy na minimalnym poziomie 5 tys. złotych i tylko do tej kwoty ponoszą odpowiedzialność.

Należy także uważać na wszelkiego typu fundacje oferujące pomoc Frankowiczom oraz społeczności skupiające osoby poszkodowane przez banki. Nierzadko stwarzają one pozory wykonywania działalności pro bono, a w rzeczywistości stoją za nimi podmioty nastawione wyłącznie na zysk i żerujące na trudnej sytuacji Frankowiczów.

4 – NIE dla pośredników i handlowców

Dobre kancelarie frankowe nie zatrudniają pośredników i handlowców, a klientów pozyskują wyłącznie na podstawie rekomendacji oraz rezultatów prowadzonych spraw. Tylko podmioty nieposiadające udokumentowanych sukcesów w sprawach frankowych wykorzystują pośredników i handlowców do pozyskania jak największej liczby klientów.

Są to osoby zaprawione w sprzedaży różnych produktów i usług, dzięki czemu wiedzą jak „wcisnąć” klientowi ofertę, pozostawiając wrażenie, że jest ona wyjątkowo korzystna. Pośrednicy nastawieni są wyłącznie na zysk i niejednokrotnie obiecują rzeczy niemożliwe, aby pozyskać sprawę do prowadzenia. Dobre kancelarie otwarcie informują klienta zanim podpisze on umowę zlecenia obsługi prawnej jakie są szanse na powodzenie sprawy w sądzie, a ponadto nie składają obietnic bez pokrycia.

5 – Sposób i tempo prowadzenia spraw frankowych

Dobre kancelarie frankowe nie ukrywają jakie strategie procesowe i argumenty zostały użyte w danej sprawie. Na stronach internetowych w sposób transparentny informują jak przebiegało postępowanie oraz co zdecydowało o zwycięstwie z bankiem. Na tej podstawie można ocenić, czy kancelaria sprawnie prowadzi postępowania i jak szybko doprowadza do wyroków.

Sprawdź: Ekspresowe wyroki i wygrane Frankowiczów z mBank – NAWET BEZ ROZPRAWY!

mBank jest znany z podejmowania różnych sztuczek, aby przewlekać postępowania i odsuwać w czasie moment wydania prawomocnego wyroku. Dobry prawnik wie jak przeciwdziałać taktyce banku wymierzonej w wydłużanie spraw, a o podjętych działaniach informuje otwarcie w opisach postępowań.

6 – Umowa z kancelarią

Zakres obsługi sprawy frankowej powinien być szczegółowo określony w umowie podpisywanej z kancelarią. Przed podpisaniem umowy dobrze jest poprosić o udostępnienie jej treści do sprawdzenia. Trzeba być w stu procentach pewnym, że umowa jest jasna i omówić z prawnikiem wszelkie wątpliwości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie wynagrodzenia dla kancelarii. Najczęściej stosowany model płatności honorarium to ustalona kwotowo opłata wstępna plus tzw. premia za sukces, naliczana po prawomocnej wygranej jako procent od kwoty wypłaconego kredytu lub od sumy zasądzonej przez sąd.

Dobre kancelarie frankowe nie pobierają premii za sukces wyższych niż 3-7 proc., natomiast spółki nierzadko życzą sobie premii na poziomie nawet 30 proc., co daje gigantyczne kwoty. Trzeba także sprawdzić, czy kancelaria nie pobiera premii za sukces od podwojonej podstawy w przypadku wyroku unieważniającego umowę w oparciu o teorię dwóch kondykcji. Zachłanne podmioty naliczają success fee dodatkowo od zmniejszenia salda zadłużenia.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze