PLN - Polski złoty
CHF
4,54
sobota, 24 lutego, 2024

Duża czy kameralna kancelaria frankowa – Jaką kancelarię wybrać do sprawy frankowej?

Kancelarii oferujących pomoc Frankowiczom jest bez liku, jednak nie każda z nich zasługuje na rekomendację. Na rynku działają zarówno nieduże, średnie jak i całkiem spore kancelarie prawne, a także wielkie firmy prawnicze prowadzące obsługę spraw na gruncie kredytów w CHF. Wybór odpowiedniej kancelarii do swojej sprawy frankowej może być zatem niełatwym zadaniem. Podpowiadamy czym się najlepiej kierować, aby mieć największe szanse, że sprawa zostanie poprowadzona dobrze.

 • Sprawę frankową powinno się powierzyć kancelarii prowadzonej przez adwokatów lub radców prawnych, ściśle wyspecjalizowanej w sporach na gruncie kredytów waloryzowanych kursem obcej waluty. Może to być kancelaria kameralna lub duża – ważne aby miała 1 specjalizację i była prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników.
 • Duży zespół prawniczy wyspecjalizowany w reprezentowaniu przed sądami kredytobiorców frankowych jest argumentem przemawiającym za wyborem danej kancelarii. Warunek aby wszyscy prawnicy zajmowali się tylko i wyłącznie sprawami frankowymi.
 • Kancelarie posiadające liczny zespół prawników, ale także szerokie spektrum usług zahaczających o różne gałęzie prawa, nie są dobrym wyborem. Prawnicy w takich kancelariach zajmują się różnorodnymi kwestiami i może się zdarzyć, że nasza sprawa zostanie powierzona np. adwokatowi „od rozwodów”.
 • Zdecydowanie należy unikać dużych firm prawniczych prowadzonych na ogół w formie spółek akcyjnych. Są one nastawione wyłącznie na zyski dla akcjonariuszy co może skutkować prowadzeniem spraw minimalnym kosztem. Standard usług może przez to być nieporównywalnie niższy niż w przypadku renomowanych kancelarii frankowych, a ryzyko przegrania sprawy znacząco wyższe, bo prowadzenie spraw na skalę masową uniemożliwia indywidualne podejście do każdego przypadku.

Mała czy duża kancelaria? Najważniejsze aby była wyspecjalizowana

Podstawowym kryterium przy wyborze kancelarii do obsługi sprawy frankowej powinno być to, czy jest ona prowadzona przez adwokatów lub radców prawnych oraz wyspecjalizowana w sprawach frankowych. Tylko profesjonalni pełnomocnicy mają prawo do reprezentowania klienta w sądzie i są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Jednak nie każdy adwokat lub radca prawny dobrze poprowadzi sprawę przeciwko bankowi o unieważnienie kredytu w CHF. Są to na ogół sprawy o dużym stopniu skomplikowania, wymagające od prawnika nie tylko praktyki procesowej, ale także znajomości zagadnień z dziedziny finansów i bankowości.

Wyłącznie ścisła specjalizacja w zakresie kredytów frankowych daje możliwość, aby prawnik skupił się na wypracowywaniu skutecznej argumentacji, bieżącym śledzeniu zmieniającego się orzecznictwa oraz reagowaniu na modyfikowaną co pewien czas taktykę banków.

Duża kancelaria adwokacka/radcowska – TAK jeśli zajmuje się tylko sprawami frankowymi

Jeżeli kancelaria jest wyspecjalizowana ściśle w sprawach frankowych i posiada liczny zespół adwokatów lub radców prawnych zajmujących się wyłącznie kredytami waloryzowanymi kursem walut obcych, jest to argument in plus za wyborem takiej kancelarii. Duża liczba wyspecjalizowanych prawników przekłada się na większe doświadczenie kancelarii. Ponadto istnieje możliwość zastępowania się przez prawników bez uszczerbku dla sprawy w sytuacji np. kolizji terminów rozpraw.

Dobre kancelarie frankowe posiadają na koncie już ponad 300 korzystnych wyroków, z tego co najmniej kilkadziesiąt prawomocnych. Łatwo to można zweryfikować śledząc wpisy na stronach internetowych. Renomowane kancelarie publikują wyroki, omawiają przebieg poszczególnych spraw, a także podają personalia prowadzących je prawników.

Bardzo istotne aby sprawdzić, czy liczny zespół prawników nie jest związany z szerokim spektrum usług. Na rynku działają kancelarie, które zatrudniają tylko kilku prawników od spraw frankowych, a pozostali zajmują się innymi dziedzinami prawa, np. odszkodowaniami, rozwodami, sprawami karnymi. Powierzając swoją sprawę takiej kancelarii sporo ryzykujemy.

Zobacz: WYROK bez ROZPRAWY W SPRAWIE o Kredyt we Frankach – zobacz już są takie wyroki

Może się zdarzyć, że zostanie ona przekazana prawnikowi, który do tej pory specjalizował się w innej gałęzi prawa. Prawnik „od rozwodów” dobrze nie poprowadzi postępowania o unieważnienie kredytu w CHF. Przede wszystkim nie ma on wieloletniego doświadczenia w tego typu sprawach, które jest niezbędne w tak zawiłych postępowaniach.

Duża kancelaria frankowa jest rekomendowana jeśli:

 • posiada jedną specjalizację, tj. sprawy na gruncie kredytów w CHF
 • nie prowadzi postępowań z innych dziedzin prawa
 • zatrudnia adwokatów lub radców prawnych specjalizujących się w sprawach frankowych
 • w sposób transparentny informuje o rezultatach prowadzonych przez siebie spraw

Wyspecjalizowane kameralne kancelarie frankowe też dobrze radzą sobie w sądach

Nieliczny zespół prawników nie jest argumentem przeciwko wyborowi danej kancelarii do obsługi sprawy frankowej. Warunkiem jest ścisła specjalizacja w obszarze kredytów w CHF. Jeżeli kancelaria posiada kilku adwokatów lub radców prawnych zajmujących się wyłącznie prowadzeniem sporów z bankami, to też nieźle rokuje.

Sprawdź: Unieważnienie kredytu we frankach – czy każdy kredyt można unieważnić?

Można zdecydować się na powierzenie swojej sprawy do prowadzenia takiej kancelarii, jeśli posiada ona na koncie około 200-300 udokumentowanych wygranych z bankami. 

NIE dla wielkich firm prawniczych i spółek akcyjnych obsługujących Frankowiczów 

Zdecydowanie należy unikać dużych firm prawniczych działających w formie spółek akcyjnych. Tego typu podmioty nastawione są na prowadzenie jak największej liczby spraw, jak najniższym kosztem. Ich celem nadrzędnym jest wypracowanie możliwie najwyższego zysku dla akcjonariuszy.

Dlatego do prowadzenia spraw frankowych często wykorzystują mało doświadczonych prawników lub aplikantów, których zatrudniają za groszowe stawki. Trudno więc liczyć na wysoki standard usług i indywidualne podejście do sprawy. Nierzadko takie podmioty działają jako pośrednicy pozyskujący klientów dla mało znanych kancelarii lub firm prawniczych, którym następnie tanio podzelacją sprawy.

Wbrew pozorom, sprawy frankowe mogą się bardzo różnić w detalach. Przez lata zmieniały się wzorce umowne, a ponadto zawierane były aneksy do umów. Różne były też okoliczności związane z zaciągnięciem kredytu oraz dotyczące wykorzystania nieruchomości. Tymczasem powszechnym zjawiskiem w spółkach akcyjnych jest bazowanie na treści pozwów i pism procesowych z innych postępowań lub nawet posługiwanie się szablonami dokumentów.

Obszerne treści niezawierające argumentów dostosowanych do konkretnej sytuacji nie przekonują sądów. O porażkę w takim przypadku nie jest trudno, a każdy mały błąd może skończyć się przegraną. Sygnałem ostrzegawczym jest stosowanie takich samych stawek wynagrodzenia w sprawach kredytów różnych banków.

Wiadomo, że umowy kredytowe niektórych banków (np. Deutsche Bank, Fortis Bank) są trudniejsze do skutecznego zakwestionowania w sądach. Tymczasem spółki akcyjne biorą do prowadzenia każdą sprawę niezależnie od rokowań i podchodzą do nich w sposób schematyczny.

Sprawdź: Sądy w całym kraju rozstrzygają na korzyść Frankowiczów – Warszawa, Wrocław, Poznań, Szczecin

Wielkie podmioty prawnicze mają wpisane w działalność ryzyko przegrania pewnego odsetka spraw. Nastawione są na masowe łowienie klientów, a jeśli nawet część spraw zakończy się porażką w sądzie, to i tak zarobią na gigantycznych premiach za sukces, pobieranych od korzyści z prawomocnego wyroku.

Stawki premii za sukces wynoszą w takich podmiotach więcej niż 10% – często jest to około 17%, a w skrajnych przypadkach (oferty bez opłat wstępnych) mogą sięgać nawet 30%, co daje kwotę do zapłaty grubo ponad 100 tys. zł. Tymczasem dobre kancelarie frankowe proponują premie za sukces na maksymalnym poziomie 3-5%.

Dlaczego należy unikać dużych firm prawniczych i spółek akcyjnych?

 • są nastawione wyłącznie na zysk
 • prowadzą sprawy minimalnym kosztem
 • zatrudniają do spraw frankowych mało doświadczonych prawników i studentów prawa lub podzlecają sprawy nieznanym podmiotom
 • podchodzą do spraw w sposób schematyczny
 • wykorzystują wzorce i szablony pozwów oraz pism procesowych
 • oferują niski standard usług
 • pobierają gigantyczne premie za sukces
 • ryzyko przegranej w sądzie jest w ich przypadku większe

 

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze