PLN - Polski złoty
CHF
4,54
piątek, 1 marca, 2024

Frankowicze w Gdańsku korzystają z pomocy kancelarii frankowych i wygrywają w sądach

Frankowicze w Gdańsku niegdyś byli w trudniejszej sytuacji, bo tamtejsze sądy nie zawsze były dla nich przychylne w sprawach prowadzonych na gruncie kredytów indeksowanych i denominowanych kursem CHF. Sprawy frankowe w Gdańsku toczyły się dłużej niż w innych sądach na terenie kraju. Dodatkowo trudniej było o korzystny wyrok i o uzyskanie rozstrzygnięcia w rozsądnym terminie. Aktualnie Frankowicze z Gdańska korzystają ze wsparcia kancelarii frankowych i bez trudu pokonują w gdańskich sądach banki. Sprawy z powództwa kredytobiorców frankowych toczą się w Gdańsku sprawnie, sądy są przychylne Frankowiczom, a wyroki zapadają szybko.

  • Orzecznictwo gdańskich sądów jest zgodne z dominującą w sądach krajowych tendencją do unieważniania wadliwych umów frankowych. Wyroki w sądach w Gdańsku zapadają w czasie porównywalnym do tempa procedowania spraw w innych sądach w kraju i są zdecydowanie prokonsumenckie.
  • Frankowicze nie muszą już się obawiać, że składając pozew do sądu w apelacji gdańskiej sporo ryzykują. Sądy w Gdańsku są obecnie równie przychylne kredytobiorcom frankowym jak sądy w Warszawie, a na Wybrzeżu na wyrok niejednokrotnie czeka się krócej.
  • Korzystne wyroki w sprawach frankowych zapadają teraz w Gdańsku w dobrym tempie, zwłaszcza gdy kredytobiorcę reprezentuje w sądzie doświadczona kancelaria frankowa. W artykule prezentujemy trzy prawomocne wygrane Frankowiczów w Gdańsku uzyskane w ostatnich miesiącach.

Frankowicze wygrywają w Gdańsku

Jeszcze jakiś czas temu sądy w Gdańsku nie były uznawane przez Frankowiczów za przychylne. Postępowania dotyczące kredytów w CHF toczyły się tam dłużej niż w innych sądach, a wyroki odbiegały od ugruntowanej już tendencji do unieważniania wadliwych umów frankowych.

Z tego powodu kredytobiorcy z terenu apelacji gdańskiej niejednokrotnie woleli złożyć pozew do sądu w Warszawie, właściwego ze względu na siedzibę banku, i nie narażać się na ryzyko długiego procedowania sprawy w Gdańsku i zakończenia jej niekorzystnym wyrokiem.

Aktualnie Frankowicze nie mogą narzekać na gdańskie sądy, których linia orzecznicza mocno ewoluowała i jest zdecydowanie prokonsumencka. Niewykluczone, że sporo w podejściu gdańskich sędziów do spraw frankowych zmienił wyrok TSUE z 29 kwietnia 2021 r. do sprawy C-19/20, dotyczący umów kredytowych dawnego GE Money Banku (obecnie bank BPH S.A.) z siedzibą w Gdańsku. Orzeczenie to było jednoznacznie korzystne dla Frankowiczów.

Obecnie sądy w Gdańsku unieważniają nie tylko umowy dawnego GE Money Banku i banku BPH, ale korzystne wyroki zapadają tam także w sprawach dotyczących umów pozostałych banków frankowych. Dotyczy to w głównej mierze spraw prowadzonych przez doświadczone kancelarie frankowe, które wiedzą w jaki sposób przekonać sędziów z Gdańska do swoich racji.

Ciekawe: SZTUCZNA INTELIGENCJA dla Frankowiczów sprawdzi w 2 min czy możesz pozwać bank

Niebagatelne znaczenie ma dobrze skonstruowany pozew, zaprezentowana jasna i klarowna argumentacja za nieważnością umowy oraz umiejętność przeciwdziałania taktyce banków wymierzonej w przewlekanie postępowań.

Doświadczony prawnik wie jakie wnioski kierować do sądu, aby ten oddalał nieistotne dla sprawy dowody, które jedynie przedłużają czas trwania procesu. Takie know-how posiadają najlepsze kancelarie frankowe w kraju, które tematyką kredytów w CHF zajmują się od wielu lat.

Co istotne, Frankowicze z Gdańska absolutnie nie muszą szukać kancelarii w swoim mieście. Dobre kancelarie frankowe posiadają szyfrowane systemy, za pomocą których można przesyłać dokumentację, a kontakt z prawnikiem zapewniają kanały zdalne.

Lepiej postawić na doświadczoną w sprawach frankowych kancelarię z innego miasta, niż decydować się na pierwszą z brzegu kancelarię prawną zlokalizowaną blisko domu, która nie ma zbyt wielu sukcesów na gruncie spraw frankowych.

Korzystne wyroki sądów w Gdańsku

W ostatnich miesiącach sądy w Gdańsku wydały wiele korzystnych dla Frankowiczów wyroków. Gros spraw zakończyło się wyrokami unieważniającymi umowy kredytowe, a sporo rozstrzygnięć miało charakter prawomocny. Prawomocny wyrok pozwala definitywnie zakończyć spór kredytobiorcy z bankiem i uwolnić się od toksycznego kredytu w CHF.

Oto trzy prawomocne wyroki sądów w Gdańsku unieważniające umowy kredytowe mBanku, Banku Millennium i dawnego GE Money Banku (obecnie BPH). Wyroki prawomocne zapadły w dobrym tempie, tj. po upływie 2-3 lat od złożenia pozwu. We wszystkich omawianych sprawach kredytobiorców reprezentowała Kancelaria Adwokacka Paweł Borowski z siedzibą we Wrocławiu.

Prawomocne unieważnienie kredytu frankowego mBanku w Gdańsku w 2 lata

W dniu 25 marca 2022 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał prawomocny wyrok do sprawy o sygn. akt I ACa 93/22, na mocy którego oddalił apelację mBanku od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 29 listopada 2021 r. do sprawy o sygn. akt I C 224/20.

Sąd w Elblągu, rozpoznający w I instancji sprawę z powództwa kredytobiorców, stwierdził nieważność umowy kredytowej zawartej przez nich z mBankiem. Bank odwołał się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, jednak ten podtrzymał zaskarżony wyrok.

Sprawdź: Frankowicze nadal masowo pozywają a sądy SZYBCIEJ wydają wyroki – STATYSTYKI Q1 2022

Sąd w Gdańsku uznał, że umowa kredytowa mBanku obarczała kredytobiorców nieograniczonym ryzykiem kursowym, a jej postanowienia miały charakter niejednoznaczny i nietransparentny.

W ocenie sądu, nie było podstaw do podziału klauzul abuzywnych na klauzulę ryzyka i klauzulę spreadu oraz usuwania jedynie fragmentu nieuczciwego postanowienia. Analogicznie, nie było możliwe wprowadzenie w miejsce wadliwych klauzul indeksacyjnych średniego kursu NBP.

Powołując się na orzecznictwo TSUE oraz uchwały SN, gdański sąd uznał, że wadliwe klauzule indeksacyjne stanowią główne postanowienia umowne, po wyeliminowaniu których nie ma możliwości utrzymania umowy kredytowej w mocy. Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym unieważnieniem umowy trwało 2 lata. 

Prawomocne unieważnienie umowy frankowej Banku Millennium w 2 lata, apelacja banku oddalona przez sąd w Gdańsku po 3 miesiącach

W dniu 6 kwietnia 2022 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku, po zaledwie 3 miesiącach od wpłynięcia apelacji Banku Millennium, oddalił ją w całości, podtrzymując korzystny dla kredytobiorcy wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 19 października 2021 r. do sprawy o sygn. akt I C 200/20, na mocy którego umowa kredytowa została uznana za nieważną. W II instancji sprawa toczyła się pod sygn. akt I ACa 7/22, a łącznie postępowanie w dwóch instancjach trwało 2 lata.

Sąd w Gdańsku podzielił ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy oraz stanowisko co do nieważności zakwestionowanej przez kredytobiorcę umowy Banku Millennium. Oba sądy zgodziły się z argumentacją zaprezentowaną przez stronę powodową, reprezentowaną przez Kancelarię Adwokacką Paweł Borowski.

Zobacz: Frankowicze już płacą za franka 5 zł. Co można zrobić z kredytem CHF gdy kurs franka OSZALAŁ?

Główne zarzuty pod adresem banku dotyczyły niedopełnienia obowiązku informacyjnego (zwłaszcza w zakresie ryzyka wiążącego się z zawarciem tego typu umowy) oraz stosowania niejasnych i niezrozumiałych dla przeciętnego konsumenta wzorców umownych.

Szybki prawomocny wyrok był w dużej mierze wynikiem aktywności po stronie prowadzącej sprawę kancelarii, która m.in. nie wyraziła zgody na zawieszenie postępowania w oczekiwaniu na uchwałę SN.

Prawomocne unieważnienie kredytu d. GE Money Banku (BPH) w Gdańsku w 3 lata

Inna sprawa prowadzona przed gdańskimi sądami przez Kancelarię Adwokacką Paweł Borowski dotyczyła umowy kredytu frankowego dawnego GE Money Banku (obecnie BPH). W dniu 29 września 2021 r. umowa kredytowa, zakwestionowana przez kredytobiorców w ramach postępowania o sygn. akt. XV C 1906/20, uznana została za nieważną przez Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Od tego wyroku bank BPH, będący następcą prawnym GE Money Banku, odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który po zaledwie 5 miesiącach od wpłynięcia apelacji, w dniu 25 maja 2022 roku oddalił ją w całości w ramach sprawy o sygn. akt I ACa 1091/21. Tym samym po 3 latach trwania dwuinstancyjnego procesu zapadł prawomocny wyrok unieważniający umowę.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku w pełni podzielił ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd Okręgowy, podobnie jak i argumentację zaprezentowaną przez stronę powodową. Zarzuty podniesione przez bank w apelacji (głównie zarzut zatrzymania) zostały uznane przez sąd za całkowicie chybione.

FrankNews
FrankNews
FrankNews.pl składa się z ekspertów od spraw frankowych, prawników, dziennikarzy. Aktywnie śledzimy rozwój problematyki frankowej już od 2014 r, obserwujemy rozwój orzecznictwa oraz podmiotów oferujących pomoc prawną dla frankowiczów. Nasze artykuły regularnie publikowaliśmy w mediach oraz portalach internetowych. W 2020 r. postanowiliśmy stworzyć portal dzięki któremu każdy posiadacz kredytu frankowego znajdzie w jednym miejscu wszystkie niezbędne informacje. Tak powstał FrankNews.pl Materiały zamieszczone w serwisie Franknews.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad prawnych. Franknews.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie. Zamieszczone materiały są subiektywnymi wypowiedziami autorów.

Related Articles

Najnowsze